Български синтаксис. Конфигурационен анализ на изречението

*За достъп до съдържанието на книгата ви е нужен абонаментен план

Резюме

Автор: Петя Бъркалова

 

Целта на монографията е да разгледа анализа на простото и сложното изречение в българския език с помощта на конституентната граматика и на теорията Управление и свързване, както е в традицията, установена у нас от проф. Йордан Пенчев и неговите ученици (Пенчев 1984, Пенчев 1993, Пенчев 1998). Като аналитичен инструмент се откроява възприетият в теорията формализъм. Фокусът е върху изреченската структура в процес на рекурсивно разгръщане. Изданието е преработена и допълнена версия на „Българския синтаксис – познат и непознат“ с акцент върху конфигурационния анализ и фундаменталното понятие „синтактична функция“……

Целта на монографията е да разгледа анализа на простото и сложното изречение в българския език с помощта на конституентната граматика и на теорията Управление и свързване, както е в традицията, установена у нас от проф. Йордан Пенчев и неговите ученици (Пенчев 1984, Пенчев 1993, Пенчев 1998).

Като аналитичен инструмент се откроява възприетият в теорията формализъм. Фокусът е върху изреченската структура в процес на рекурсивно разгръщане. Изданието е преработена и допълнена версия на „Българския синтаксис – познат и непознат“ с акцент върху конфигурационния анализ и фундаменталното понятие „синтактична функция“.

Работата с конституентни правила, прилагането на Теорията за управление и свързване и възприетия от нея формализъм, както и построените модели: базов комбинаторен блок на българските словосъчетания, модел на безличните конструкции, алгоритъм за анализ на сложното съставно изречение и пр., осигуряват изследователски инструменти за пряко наблюдение на обективното битие на изреченските структури.

Включени са и резултати от построяването на статистически модели на българското сложно смесено изречение, които надграждат съществуващите в българската синтактична традиция знания. Поставяйки въпроса за количествените параметри на изреченската структура, се изправяме пред нови данни и факти, които подпомагат теорията. Един от въпросите, които живо ни интересуват, е въпросът дали педагогическата форма на българския синтаксис би могла да получи своето осъвременяване с въвеждането на граматическите формализми.

Убедени сме, осмисляйки новите факти, както и новите нагласи на аудиторията, че ясният поглед върху изреченската конструкция носи базови лингвистични знания и подпомага превключването към други интерпретации на изречението: структурни, функционални, комуникативни, прагматични и семантични.

Автор

Петя Бъркалова

Година на издание

2019, трето преработено издание

ISBN

978-619-202-537-3

Категория

Синтаксис

Страници

200

Отзиви

Все още няма отзиви.

Бъдете първият написал отзив за “Български синтаксис. Конфигурационен анализ на изречението”

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Други книги